Chevrolet Lacetti: Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa

Chevrolet Lacetti –> Fotele i systemy bezpieczeństwa –> Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia ciała w razie zderzenia lub wykonywania gwałtownych manewrów, samochód wyposażono w trzypunktowy system pasów bezpieczeństwa. W pasy takie wyposażone są oba fotele przednie, dwa skrajne fotele tylne i fotel środkowy. Pasy zamocowane są w trzech punktach, co zapewnia skuteczną ochronę pasażerów, pod warunkiem że zajmują oni prawidłową pozycję w fotelach, a pasy są prawidłowo zapięte.

Podczas jazdy ze stałą prędkością trzypunktowe pasy bezpieczeństwa nie wymagają regulacji długości i zapewniają swobodę ruchów kierowcy i pasażerów.

Jednak w przypadku nagłego zatrzymania samochodu albo podczas gwałtownego przyspieszania lub hamowania pasy automatycznie blokują się, utrzymując ciało w odpowiedniej pozycji.

Prawidłowe zapinanie pasów bezpieczeństwa:

 1.  Zamknąć i zablokować drzwi.
 2.  Sprawdzić, czy oparcie fotela znajduje się w pozycji wyprostowanej.
 3.  Chwycić sprzączkę pasa bezpieczeństwa i przełożyć pas w poprzek ciała. Upewnić się, że pas nie jest poskręcany. Jeśli pas blokuje się przy wyciąganiu, puścić go, aby ponownie się zwinął. Ponownie wyciągnąć pas na długość zapewniającą komfort i bezpieczeństwo jazdy.
 4.  Przełożyć część naramienną pasa przez bark i klatkę piersiową. Nie umieszczać części naramiennej pasa na szyi. Dzięki temu w razie zderzenia pas będzie wywierał nacisk na kości barkowe, a nie na żebra czy szyję, co pozwoli na uniknięcie poważnych obrażeń wewnętrznych.

Trzypunktowe pasy bezpieczeñstwa


 1. Część biodrową pasa ułożyć na biodrach, a nie w talii. Dzięki temu w razie zderzenia pas będzie wywierał nacisk na kości miednicy, a nie na brzuch, co pozwoli na uniknięcie poważnych obrażeń.
 2.  Mocno wcisnąć sprzączkę w zaczep, tak aby zatrzasnęła się z wyraźnym odgłosem.

  Upewnić się, że wkładana sprzączka należy do odpowiedniego pasa. Umieścić przycisk zwalniający w takim położeniu, aby możliwe było szybkie odpięcie pasa, gdyby zaszła taka potrzeba.

 3.  Pociągnąć za sprzączkę, aby sprawdzić jej zamocowanie.

W celu odpięcia pasa nacisnąć przycisk zwalniający na zaczepie. Pas zostanie automatycznie zwinięty. W trakcie zwijania przytrzymać pas, aby uniknąć uszkodzenia powierzchni elementów wyposażenia lub zranienia osób przebywających w samochodzie.

Trzypunktowe pasy bezpieczeñstwa


Zapewnienie sprawności pasów bezpieczeństwa:

 1.  Okresowo sprawdzać wszystkie pasy bezpieczeństwa, a także ich elementy i mechanizmy. Uszkodzone pasy bezpieczeństwa oraz ich mechanizmy i elementy należy wymieniać w warsztacie naprawy samochodów. Zaleca się korzystanie z usług autoryzowanej stacji obsługi samochodów marki Chevrolet.
 2.  Wymieniać pasy bezpieczeństwa lub ich elementy, które zostały rozciągnięte albo uszkodzone w wyniku wypadku, nawet jeśli takie rozciągnięcie lub uszkodzenie nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Rozciągnięte pasy i uszkodzone elementy nie spełniają swego zadania. Zamienne pasy bezpieczeństwa muszą być nowe.
 3.  Producent zaleca wymianę całego zespołu pasów bezpieczeństwa po każdej kolizji. Wymiana nie jest konieczna, jeśli przeszkolony specjalista - pracownik warsztatu stwierdzi brak uszkodzeń i sprawność wszystkich elementów. Zaleca się korzystanie z usług autoryzowanej stacji obsługi samochodów marki Chevrolet.
 4.  Jazda samochodem z uszkodzonymi pasami bezpieczeństwa lub innymi elementami stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia.

Pas bezpieczeństwa środkowego fotela z tyłu (tylko model sedan)

Składa się on ze zwijanego pasa bezpieczeństwa, zaczepu z czarnym przyciskiem zwalniającym i zaczepu z czerwonym przyciskiem zwalniającym z oznaczeniem "CENTRE". Zaczepy pasa bezpieczeństwa środkowego fotela z tyłu posiadają konstrukcję uniemożliwiającą umieszczenie w nich innej sprzączki niż przewidziana.

Po ustawieniu oparcia tylnego fotela w pozycji pionowej sprzączka należy wpiąć do zaczepu z czarnym przyciskiem. Sprzączkę należy odpiąć tylko przy składaniu oparcia tylnych foteli.

Pas bezpieczeñstwa œrodkowego fotela z ty¼u


Przed zapięciem pasa środkowego fotela z tyłu należy wcisnąć sprzączkę (1) znajdującą się na końcu pasa w zaczep z czarnym przyciskiem i sprawdzić, czy taśma pasa nie jest poskręcana. Aby zapiąć pas, należy usiąść prosto i wygodnie w fotelu, przełożyć sprzączkę (a) w poprzek ciała i wcisnąć ją w zaczep (b), aż do zatrzaśnięcia sygnalizowanego wyraźnym kliknięciem.

Aby odpiąć pas, należy nacisnąć czerwony przycisk zaczepu (b) i pozwolić, by pas zwinął się samoczynnie.

Pas bezpieczeñstwa œrodkowego fotela z ty¼u


Przy złożonym oparciu tylnego fotela nacisnąć czarny przycisk na zaczepie (1) i pozwolić, aby pas się zwinął. Po ustawieniu oparcia tylnego fotela w normalnej pozycji wcisnąć sprzączkę (1) znajdującą się na końcu pasa w zaczep z czarnym przyciskiem i sprawdzić, czy taśma pasa nie jest poskręcana.

OSTRZEŻENIE Aby ograniczyć ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci w wyniku wypadku, należy zawsze zapinać obydwie sprzączki pasów.

Pas bezpieczeñstwa œrodkowego fotela z ty¼u


Bezpieczeństwo kierowcy i pasażera na przednim fotelu

Każdy fotel przedni posiada regulowane siedzisko, oparcie z zagłówkiem o regulowanej wysokości, trzypunktowe biodrowo-naramienne pasy bezpieczeństwa ...

Napinacze pasów bezpieczeństwa

Samochód jest wyposażony w napinacze pasów bezpieczeństwa dla foteli przednich. Sposób użytkowania pasów z napinaczami jest taki sam ...

Zobacz tez:

Regulacja wysokości zagłówka
Aby go podnieść, pociągnąć do góry.  Aby wyjąć, nacisnąć występ A i pociągnąć do góry.  Aby założyć na miejsce, wsunąć trzpienie zagłówka w otwory, pozostaj ...

Prędkościomierz
Prędkościomierz pokazuje prędkość samochodu w kilometrach na godzinę (km/h). LICZNIK PRZEBIEGU CAŁKOWITEGO/ DZIENNEGO Licznik przebiegu pokazuje przejechany dystans w kilometrach. Samochód posiada dwa niezależne liczniki przebiegu dzienne ...

Wskaźnik trybu blokady dźwigni zmiany biegów (tylko wersja benzynowa)
Świeci się po naciśnięciu przycisku uaktywniającego tryb blokady dźwigni zmiany biegów (tryb HOLD). Tryb HOLD umożliwia utrzymywanie automatycznej skrzyni biegów na jednym biegu, do momentu ręcznej zmiany przełożenia. Ponowne naci ...

Categorie