Chevrolet Lacetti: Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa

Chevrolet Lacetti –> Fotele i systemy bezpieczeństwa –> Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia ciała w razie zderzenia lub wykonywania gwałtownych manewrów, samochód wyposażono w trzypunktowy system pasów bezpieczeństwa. W pasy takie wyposażone są oba fotele przednie, dwa skrajne fotele tylne i fotel środkowy. Pasy zamocowane są w trzech punktach, co zapewnia skuteczną ochronę pasażerów, pod warunkiem że zajmują oni prawidłową pozycję w fotelach, a pasy są prawidłowo zapięte.

Podczas jazdy ze stałą prędkością trzypunktowe pasy bezpieczeństwa nie wymagają regulacji długości i zapewniają swobodę ruchów kierowcy i pasażerów.

Jednak w przypadku nagłego zatrzymania samochodu albo podczas gwałtownego przyspieszania lub hamowania pasy automatycznie blokują się, utrzymując ciało w odpowiedniej pozycji.

Prawidłowe zapinanie pasów bezpieczeństwa:

 1.  Zamknąć i zablokować drzwi.
 2.  Sprawdzić, czy oparcie fotela znajduje się w pozycji wyprostowanej.
 3.  Chwycić sprzączkę pasa bezpieczeństwa i przełożyć pas w poprzek ciała. Upewnić się, że pas nie jest poskręcany. Jeśli pas blokuje się przy wyciąganiu, puścić go, aby ponownie się zwinął. Ponownie wyciągnąć pas na długość zapewniającą komfort i bezpieczeństwo jazdy.
 4.  Przełożyć część naramienną pasa przez bark i klatkę piersiową. Nie umieszczać części naramiennej pasa na szyi. Dzięki temu w razie zderzenia pas będzie wywierał nacisk na kości barkowe, a nie na żebra czy szyję, co pozwoli na uniknięcie poważnych obrażeń wewnętrznych.

Trzypunktowe pasy bezpieczeñstwa


 1. Część biodrową pasa ułożyć na biodrach, a nie w talii. Dzięki temu w razie zderzenia pas będzie wywierał nacisk na kości miednicy, a nie na brzuch, co pozwoli na uniknięcie poważnych obrażeń.
 2.  Mocno wcisnąć sprzączkę w zaczep, tak aby zatrzasnęła się z wyraźnym odgłosem.

  Upewnić się, że wkładana sprzączka należy do odpowiedniego pasa. Umieścić przycisk zwalniający w takim położeniu, aby możliwe było szybkie odpięcie pasa, gdyby zaszła taka potrzeba.

 3.  Pociągnąć za sprzączkę, aby sprawdzić jej zamocowanie.

W celu odpięcia pasa nacisnąć przycisk zwalniający na zaczepie. Pas zostanie automatycznie zwinięty. W trakcie zwijania przytrzymać pas, aby uniknąć uszkodzenia powierzchni elementów wyposażenia lub zranienia osób przebywających w samochodzie.

Trzypunktowe pasy bezpieczeñstwa


Zapewnienie sprawności pasów bezpieczeństwa:

 1.  Okresowo sprawdzać wszystkie pasy bezpieczeństwa, a także ich elementy i mechanizmy. Uszkodzone pasy bezpieczeństwa oraz ich mechanizmy i elementy należy wymieniać w warsztacie naprawy samochodów. Zaleca się korzystanie z usług autoryzowanej stacji obsługi samochodów marki Chevrolet.
 2.  Wymieniać pasy bezpieczeństwa lub ich elementy, które zostały rozciągnięte albo uszkodzone w wyniku wypadku, nawet jeśli takie rozciągnięcie lub uszkodzenie nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Rozciągnięte pasy i uszkodzone elementy nie spełniają swego zadania. Zamienne pasy bezpieczeństwa muszą być nowe.
 3.  Producent zaleca wymianę całego zespołu pasów bezpieczeństwa po każdej kolizji. Wymiana nie jest konieczna, jeśli przeszkolony specjalista - pracownik warsztatu stwierdzi brak uszkodzeń i sprawność wszystkich elementów. Zaleca się korzystanie z usług autoryzowanej stacji obsługi samochodów marki Chevrolet.
 4.  Jazda samochodem z uszkodzonymi pasami bezpieczeństwa lub innymi elementami stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia.

Pas bezpieczeństwa środkowego fotela z tyłu (tylko model sedan)

Składa się on ze zwijanego pasa bezpieczeństwa, zaczepu z czarnym przyciskiem zwalniającym i zaczepu z czerwonym przyciskiem zwalniającym z oznaczeniem "CENTRE". Zaczepy pasa bezpieczeństwa środkowego fotela z tyłu posiadają konstrukcję uniemożliwiającą umieszczenie w nich innej sprzączki niż przewidziana.

Po ustawieniu oparcia tylnego fotela w pozycji pionowej sprzączka należy wpiąć do zaczepu z czarnym przyciskiem. Sprzączkę należy odpiąć tylko przy składaniu oparcia tylnych foteli.

Pas bezpieczeñstwa œrodkowego fotela z ty¼u


Przed zapięciem pasa środkowego fotela z tyłu należy wcisnąć sprzączkę (1) znajdującą się na końcu pasa w zaczep z czarnym przyciskiem i sprawdzić, czy taśma pasa nie jest poskręcana. Aby zapiąć pas, należy usiąść prosto i wygodnie w fotelu, przełożyć sprzączkę (a) w poprzek ciała i wcisnąć ją w zaczep (b), aż do zatrzaśnięcia sygnalizowanego wyraźnym kliknięciem.

Aby odpiąć pas, należy nacisnąć czerwony przycisk zaczepu (b) i pozwolić, by pas zwinął się samoczynnie.

Pas bezpieczeñstwa œrodkowego fotela z ty¼u


Przy złożonym oparciu tylnego fotela nacisnąć czarny przycisk na zaczepie (1) i pozwolić, aby pas się zwinął. Po ustawieniu oparcia tylnego fotela w normalnej pozycji wcisnąć sprzączkę (1) znajdującą się na końcu pasa w zaczep z czarnym przyciskiem i sprawdzić, czy taśma pasa nie jest poskręcana.

OSTRZEŻENIE Aby ograniczyć ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci w wyniku wypadku, należy zawsze zapinać obydwie sprzączki pasów.

Pas bezpieczeñstwa œrodkowego fotela z ty¼u


Bezpieczeństwo kierowcy i pasażera na przednim fotelu

Każdy fotel przedni posiada regulowane siedzisko, oparcie z zagłówkiem o regulowanej wysokości, trzypunktowe biodrowo-naramienne pasy bezpieczeństwa ...

Napinacze pasów bezpieczeństwa

Samochód jest wyposażony w napinacze pasów bezpieczeństwa dla foteli przednich. Sposób użytkowania pasów z napinaczami jest taki sam ...

Zobacz tez:

Zestaw wskaźników
Tarcze Obrotomierz (x 1000 obr/min.). Wyświetlacz.  Prędkościomierz (km/h). Przypomnienie informacji o przeglądzie. Zerowanie wybranej funkcji (dzienny licznik przebiegu lub wskaźnik serwisowy). Ustawienie zegara. Wyświetlacz Informacje s ...

Wyloty powietrza
Położenie wylotów powietrza Kierunek wylotów powietrza i intensywność nawiewu zmienia się w zależności od wybranego kierunku nawiewu. Regulacja ustawienia oraz otwieranie i zamykanie wylotów wentylacyjnych Kierowanie nawiewu na bok ...

Kratki nawiewu powietrza
Boczne kratki nawiewu powietrza Boczne kratki nawiewu powietrza umożliwiają kierowanie strumienia powietrza w okolice pasażera i kierowcy z przodu lub na szyby boczne drzwi przednich. Wyloty nawiewu na szybę przednią Wyloty nawiewu na szybę przednią kieruj ...

Categorie