Fiat Linea: System esp (Electronic Stability Program)

Fiat Linea –> Deska rozdzielcza i sterowanie –> System esp (Electronic Stability Program)

(dla wersji/rynków, gdzie przewidziano) Jest to elektroniczny system kontroli stabilności samochodu, który pomaga kierowcy utrzymać kontrolę kierunku jazdy w przypadku utraty przyczepności opon.

Działanie systemu ESP jest szczególnie użyteczne, gdy zmieniają się warunki przyczepności do podłoża drogi.

Z systemami ESP, ASR i Hill Holder występują (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano) systemy MSR (regulacja momentu hamowania silnikiem przy redukcji biegów) i HBA (zwiększenie automatyczne ciśnienia w układzie hamulcowym przy hamowaniu panicznym).

INTERWENCJA SYSTEMU

Sygnalizowana jest przez miganie lampki sygnalizacyjnej
w zestawie wskaźników, aby poinformować kierowcę, że samochód znajduje się w krytycznych warunkach stabilności i przyczepności.

WŁĄCZANIE SYSTEMU

System ESP włącza się automatycznie po uruchomieniu samochodu i nie można go wyłączyć.

SYGNALIZACJA ANOMALII

W przypadku wystąpienia ewentualnej anomalii, system ESP wyłącza się automatycznie i w zestawie wskaźników zaświeci się lampka sygnalizacyjna ,
jednocześnie wyświetli się komunikat na wyświetlaczu wielofunkcyjnym (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano), (patrz rozdział "Lampki sygnalizacyjne i komunikaty") i zaświeci się dioda w przycisku ASR OFF. W tym przypadku należy zwrócić się, na ile to możliwe, do ASO Fiata.

UWAGA

Osiągi systemu ESP nie zwalniają kierowcy z podejmowania nieuzasadnionego ryzyka podczas jazdy. Kierowca powinien zawsze dostosowywać sposób jazdy do warunków panujących na drodze, widoczności i ruchu drogowego. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drodze spoczywa zawsze i wyłącznie na kierowcy.

SYSTEM HILL HOLDER

Jest to system zintegrowany z ESP i ułatwia ruszanie pod górę.

Jego aktywacja następuje w sposób automatyczny w następujących przypadkach:

W fazie ruszania centralka systemu ESP utrzymuje ciśnienie hamowania w kołach do momentu, w którym silnik nie osiągnie momentu koniecznego do ruszenia lub co najmniej przez czas maksymalny 2 sekundy, umożliwiając przesunięcie nogi w prawo z pedału hamulca na pedał przyspieszenia.

Po upływie 2 sekund bez wykonania ruszenia, system dezaktywuje się automatycznie, obniżając stopniowo ciśnienie w układzie hamulcowym.

Podczas tej fazy można usłyszeć typowy szum odblokowania mechanicznego hamulców, który sygnalizuje konieczność ruszenia natychmiast samochodem.

Sygnalizacja anomalii

Ewentualne anomalie systemu sygnalizowane są przez zaświecenie się lampki
w zestawie wskaźników (patrz rozdział "Lampki sygnalizacyjne i komunikaty").

OSTRZEŻENIE System Hill Holder nie jest hamulcem postojowym, dlatego nie należy wysiadać z samochodu bez zaciągnięcia hamulca postojowego, wyłączenia silnika i włączenia pierwszego biegu.

UWAGA

Dla prawidłowego funkcjonowania systemów ESP i ASR niezbędne jest, aby opony były jednakowej marki i jednakowego typu na wszystkich kołach, w doskonałym stanie oraz posiadały zalecane: typ, markę i wymiary.

SYSTEM ASR (Antislip Regulation)

Jest to system kontroli trakcji samochodu, który interweniuje automatycznie w przypadku poślizgu jednego lub obu kół napędowych.

W zależności od warunków poślizgu aktywowane są dwa różne systemy kontroli:

Działanie systemu ASR jest szczególnie użyteczne w następujących warunkach:

UWAGA

Dla prawidłowego funkcjonowania systemów ESP i ASR niezbędne jest, aby opony były jednakowej marki i jednakowego typu na wszystkich kołach, w doskonałym stanie oraz posiadały zalecane: typ, markę i wymiary.

System MSR (regulacja napędu z silnika)

Jest systemem, częściowo zintegrowanym z ASR, który interweniuje w przypadku nagłej zmiany biegu podczas redukcji, zwiększając moment obrotowy silnika, zapobiegając w ten sposób przeniesieniu nadmiernego momentu z kół napędowych, co przede wszystkim w warunkach niskiej przyczepności może spowodować utratę stabilności samochodu.

Włączanie/wyłączanie systemu

ASR włącza się automatycznie przy każdym uruchomieniu silnika.

Podczas jazdy można wyłączyć i ponownie włączyć system ASR naciskając wyłącznik A-rys. 100 umieszczony wśród przycisków w desce rozdzielczej.

Włączanie/wyłączanie systemu


Wyłączenie sygnalizowane jest przez zaświecenie się diody znajdującej się w wyłączniku razem z wyświetleniem informacji na wyświetlaczu wielofunkcyjnym (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano).

Po wyłączeniu ASR podczas jazdy, przy następnym uruchomieniu silnika system ten włączy się automatycznie.

Podróżując po drodze pokrytej śniegiem, z zamontowanymi łańcuchami, wskazane jest wyłączyć ASR: w tych warunkach poślizg kół napędowych w fazie ruszania umożliwia uzyskanie większego momentu napędowego.

UWAGA

Osiągi systemu nie zwalniają kierowcy z podejmowania nieuzasadnionego i niepotrzebnego ryzyka podczas jazdy. Kierowca powinien zawsze dostosowywać sposób jazdy do warunków panujących na drodze, widoczności i ruchu drogowego.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drodze spoczywa zawsze i wyłącznie na kierowcy.

Dla prawidłowego funkcjonowania systemu ASR niezbędne jest, aby opony były jednakowej marki i jednakowego typu na wszystkich kołach, w doskonałym stanie oraz posiadały zalecane: typ, markę i wymiary.

SYGNALIZACJA ANOMALII

W przypadku ewentualnej anomalii uszkodzenia, system ASR wyłącza się automatycznie i zaświeci się lampka sygnalizacyjna
w zestawie wskaźników, jednocześnie pojawi się komunikat na wyświetlaczu wielofunkcyjnym (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano) (patrz rozdział "Lampki sygnalizacyjne i komunikaty"). W tym przypadku należy zwrócić się, na ile to możliwe, do ASO Fiata.

Awaria EBD

Sygnalizowana jest przez zaświecenie się lampek i w zestawie wskaźników, jednocześnie wyświetli się komunikat na wyświetlaczu w ...

System eobd

(dla wersji/rynków, gdzie przewidziano) System EOBD (European On Board Diagnosis) jest to system diagnostycznym, znajdujący się w centralce kontroli silnika, k ...

Zobacz tez:

Wnęki na drobne przedmioty
Wnęka A-rys. 63 znajduje się w desce rozdzielczej i jest umieszczona po lewej stronie kierownicy. Wnęka B-rys. 64 znajduje się w desce rozdzielczej i umieszczona jest w pozycji środkowej. SCHOWEK NA RĘKAWICZKI Schowek A-rys. 65 umieszczony jest w strefie  ...

Centralny wyświetlacz
Samochód jest wyposażony w wyświetlacz usytuowany na tablicy rozdzielczej. Wyświetlacz umożliwia kierowcy między innymi nadzór nad funkcjami sterowanymi za pośrednictwem zestawu przełączników. Opisano je poniżej.   ...

Światła cofania, tylne, hamowania, kierunkowskazy tylne i tylne światła przeciwmgielne
Wymiana żarówki (sedan)  Otworzyć pokrywę bagażnika.  Otworzyć osłonę wewnętrzną.  Wyjąć oprawkę żarówki, obracając ją w lewo.  Wyjąć żarówkę z oprawki, ...

Categorie