Chevrolet Lacetti: Działanie pasów bezpieczeństwa

Chevrolet Lacetti –> Fotele i systemy bezpieczeństwa –> Korzystanie z pasów bezpieczeństwa jest obowi´zkowe –> Działanie pasów bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa spełniają swoje zadanie tylko jeśli są prawidłowo zapięte.

Osoby przebywające w samochodzie doznają obrażeń, jeśli siły działające na struktury ciała są większe niż tolerowane przez ciało bez jego uszkodzenia. Jeśli ciało człowieka zostanie zatrzymane gwałtownie, siły oddziałujące na nie będą duże. Jeśli natomiast ruch ciała będzie zwalniany stopniowo, na określonym dystansie, siły takie będą znacznie mniejsze.

Dlatego też, aby uchronić kierowcę lub pasażera przed obrażeniami w trakcie zderzenia, należy zapewnić mu jak najwięcej czasu i odległości na zatrzymanie ruchu ciała.

Wyobraźmy sobie człowieka biegnącego z prędkością 25 km/h, który nagle uderza w betonową ścianę. A teraz wyobraźmy sobie tego samego człowieka uderzającego w ścianę pokrytą elastycznym materacem o grubości 90 cm. W pierwszym przypadku człowiek ten mógłby odnieść poważne obrażenia lub nawet stracić życie. W drugim przypadku prawdopodobnie nie odniósłby żadnych obrażeń. Dlaczego? W pierwszym przypadku ciało uderza w sztywną powierzchnię betonową i gwałtownie zatrzymuje się.

Cała energia biegacza zostaje pochłonięta przez struktury ciała, a nie przez ścianę.

W drugim przypadku natomiast ciało posiada dokładnie taką samą energię, jednak nie zatrzymuje się gwałtownie, lecz porusza się jeszcze przez pewien czas i na pewnej odległości, aż do pełnego zatrzymania. W tym przypadku elastyczny materac pochłania energię biegacza poprzez odkształcenie się.

Jeśli samochód uderzy w betonową ścianę z prędkością 50 km/h, przedni zderzak zatrzymuje się od razu, jednak kabina zatrzymuje się stopniowo, w miarę odkształcania się przednich struktur samochodu (tzw. strefa zgniotu). Przypięty pasami kierowca lub pasażer jest utrzymywany w fotelu i wykorzystuje zjawisko pochłaniania energii poprzez odkształcenie przedniej części samochodu oraz przez rozciągniecie taśm pasów bezpieczeństwa. Ciało osoby przypiętej pasami wytraca prędkość z 50 km/h do szybkości zerowej na odcinku 90-120 cm.

Pasy utrzymują również jej ciało we właściwej pozycji, dzięki czemu w przypadku zadziałania poduszki powietrznej przy zderzeniu czołowym nie występuje ryzyko uderzenia w twardą powierzchnię.

Osoba nie przypięta pasami nie posiada takiej ochrony. Brak przytwierdzenia do fotela powoduje, że po zderzeniu ciało takiej osoby w dalszym ciągu porusza się z prędkością samochodu przed zderzeniem, czyli 50 km/h, aż do uderzenia w twardą powierzchnię i gwałtownego zatrzymania. Nawet w przypadku zadziałania poduszek powietrznych przy zderzeniu czołowym osoba nie przypięta pasami jest bardziej narażona na odniesienie obrażeń lub nawet śmierć niż pasażer z przodu z prawidłowo zapiętymi pasami. (Patrz hasło indeksu "ZABEZPIECZENIE DODATKOWE").

OSTRZEŻENIE PASY BEZPIECZEŃSTWA NAPRAWDĘ DZIAŁAJĄ Statystyki wypadków pokazują, że kierowcy i pasażerowie z prawidłowo zapiętymi pasami bezpieczeństwa są wmniejszym stopniu narażeni na odniesienie obrażeń ciała i mają większą szansę na przeżycie wypadku.

Z tego względu zapinanie pasów bezpieczeństwa jest w większości krajów wymogiem prawnym.

ZAPINANIE PASÓW BEZPIECZEŃSTWA Oba przednie fotele i skrajne fotele tylne samochodu wyposażone są w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, przymocowane do elementów kabiny w trzech miejscach. Zwijanie i blokowanie pasów odbywa się za pośrednictwem mechanizmu zwijającego. Podczas jazdy ze stałą prędkością trzypunktowe pasy bezpieczeństwa nie wymagają regulacji długości i zapewniają swobodę ruchów kierowcy i pasażerów.

Jednak w przypadku nagłego zatrzymania samochodu albo podczas gwałtownego przyspieszania lub hamowania pasy automatycznie blokują się, utrzymując ciało w odpowiedniej pozycji.

W celu zapewnienia maksymalnej skuteczności pasów bezpieczeństwa należy je prawidłowo zapiąć i przyjąć właściwą pozycję w fotelu, jak opisano poniżej:

 •  Ustawić oparcie fotela w pozycji wyprostowanej (nie odchylać nadmiernie oparcia do tyłu, aby uniknąć wyślizgnięcia się spod pasa i uszkodzenia delikatnych części ciała w przypadku zderzenia).
 •  Usiąść w pozycji wyprostowanej (nie pochylać się w przód, aby uniknąć nieprawidłowego ułożenia części naramiennej i biodrowej pasa oraz uszkodzenia miękkich i delikatnych części ciała w przypadku zderzenia).
 •  Połączyć sprzączkę z zaczepem poprzez ich słyszalne zatrzaśnięcie (jeśli pas bezpieczeństwa nie zostanie prawidłowo zapięty, nie będzie zapewniać należytej ochrony; pociągnięciem za pas upewnić się, że został prawidłowo zapięty).
 • Część biodrowa pasa powinna przylegać do bioder i miednicy (nie do brzucha, gdyż wówczas w razie zderzenia może dojść do poważnego urazu - JEST TO SZCZEGÓLNIE ISTOTNE W PRZYPADKU KOBIET CIĘŻARNYCH).
 •  Część naramienna pasa powinna być przełożona przez bark po stronie zewnętrznej i przylegać do klatki piersiowej (nie pod ramieniem, wokół szyi, przez bark po stronie wewnętrznej czy za plecami i nie powinna być zbyt luźna, by nie pozwolić na zbyt duże wychylenie do przodu).
 •  Kolana powinny być trzymane prosto (dzięki czemu przednie oparcia kolan kierowcy zapobiegną wyślizgnięciu się spod pasów w razie zderzenia).
 • Jednym pasem może być przypięta tylko jedna osoba (przypięcie jednym pasem więcej niż jednej osoby może spowodować przekroczenie wytrzymałości pasa i powstanie obrażeń u każdej znich wprzypadku zderzenia).
 •  Dzieci należy przewozić w bezpiecznych fotelikach dziecięcych (siły występujące wtrakcie zderzenia są zbyt duże, aby utrzymać dziecko narękach, awrazie przypięcia osoby dorosłej i dziecka jednym pasem, dorosły może przygnieść dziecko masą własnego ciała).
 •  Wszyscy pasażerowie samochodu muszą mieć zapięte pasy (osoby bez zapiętych pasów stanowią zagrożenie dla siebie oraz dla innych, gdyż wrazie zderzenia ich ciała poruszają się wsposób niekontrolowany, mogąc ranić inne osoby znajdujące się na ich drodze).
 • Pasy bezpieczeństwa nie mogą być poskręcane (poskręcane pasy bezpieczeństwa zwiększają ryzyko odniesienia obrażeń lub nawet śmierci).
 •  Zablokować drzwi (niezablokowane drzwi zwiększają ryzyko odniesienia obrażeń lub nawet śmierci w wyniku uderzeń przedmiotów zewnętrznych lub wyrzucenia z samochodu w razie wypadku).
 •  Okresowo kontrolować pasy (podczas jazdy samochodem okresowo sprawdzać, czy część biodrowa pasa ściśle przylega do bioder i nie przebiega wokół talii, a część naramienna przebiega przez bark i klatkę piersiową; prawidłowo ułożone pasy pozwalają na amortyzację działających sił przez mocniejsze struktury bioder i barków, natomiast ułożone nieprawidłowo mogą powodować urazy szyi lub delikatnych organów znajdujących się w okolicy jamy brzusznej).
 • Nie umieszczać twardych i tłukących się przedmiotów pomiędzy ciałem a pasami bezpieczeństwa (długopisy, okulary i inne podobne przedmioty znajdujące się wkieszeniach lub naubraniu osoby przypiętej pasami mogą powodować urazy wrazie zderzenia).

 

OSTRZEŻENIE Jeśli pas bezpieczeństwa przebiega przez podłokietnik (w modelach odpowiednio wyposażonych), jego część biodrowa może wczasie zderzenia oddziaływać na brzuch osoby siedzącej na fotelu, a nie na jej miednicę.
 •  Upewnić się, czy pas bezpieczeństwa przebiega pod podłokietnikiem.

  Nieprzestrzeganie tego zalecenia zwiększa ryzyko odniesienia obrażeń lub nawet śmierci wrazie zderzenia.

Rola pasów bezpieczeństwa

Stosowanie pasów bezpieczeństwa jest korzystne z kilku powodów:  Pasy bezpieczeństwa przytrzymują kierowcę i pasażerów w j ...

Bezpieczeństwo kierowcy i pasażera na przednim fotelu

Każdy fotel przedni posiada regulowane siedzisko, oparcie z zagłówkiem o regulowanej wysokości, trzypunktowe biodrowo-naramienne pasy bezpieczeństwa ...

Zobacz tez:

Paliwo stosowane w silnikach Diesla
Silniki Diesla są przystosowane do pracy z biopaliwami, zgodnymi z aktualnymi i przyszłymi standardami europejskimi (olej napędowy zgodny z normą EN 590 w mieszance z biopaliwem zgodnym z normą EN 14214), dostępnymi w dystrybutorach paliw (możliwa zawarto" ...

Dśwignia przełącznika kierunkowskazów
Opis działania Skręt w prawo Zmiana pasa ruchu w prawo (częściowe wychylenie i zwolnienie dświgni) Kierunkowskazy po prawej stronie migną 3-krotnie. Zmiana pasa ruchu w lewo (częściowe wychylenie i zwolnienie dświgni) Kierunkowskazy ...

Kontrolka sygnalizuj´ca wodę w paliwie (tylko Diesel)
Gdy poziom wody w paliwie przekracza pewien poziom, kontrolka zaczyna świecić. Gdy taka sytuacja wystąpi, natychmiast usunąć wodę z filtra paliwa. Informacje o procedurze usuwania wody znajdują się pod hasłem indeksu "FILTR OLEJU NAPĘDOWEGO ...

Categorie