Chevrolet Lacetti: Skuteczność poduszek powietrznych zależy od ciebie!

Chevrolet Lacetti –> Fotele i systemy bezpieczeństwa –> Zabezpieczenie dodatkowe (poduszki powietrzne) –> Skuteczność poduszek powietrznych zależy od ciebie!

Oprócz możliwości uratowania życia, w określonych sytuacjach poduszki powietrzne mogą stanowić pewne zagrożenie.

Ze względu na fakt, że poduszka powietrzna napełnia się ze znaczną siłą, szybkością i gwałtownością, osoby na przednich fotelach są bezpieczniejsze i lepiej chronione, jeśli przyjmą prawidłową pozycję.

OSTRZEŻENIE Podstawowe zasady bezpiecznego użytkowania poduszek powietrznych:
  •  Nie umieszczać na przednim fotelu fotelika dziecięcego skierowanego tyłem do kierunku jazdy.
  •  Dzieci w wieku 12 lat imłodsze powinny być przewożone na tylnym fotelu zawsze, kiedy jest to możliwe.
  •  Zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa, nawet jeśli samochód jest wyposażony w poduszki powietrzne.
  •  Przesunąć fotel jak najdalej do tyłu, nieco odchylić oparcie i usiąść prosto, opierając się o nie.
  •  Nie umieszczać żadnych przedmiotów na, nad ani w pobliżu modułów poduszek powietrznych. W trakcie napełniania się poduszek mogą one zostać odrzucone z dużą siłą, powodując poważne obrażenia ciała.
  •  Nie pochylać się w przód ani nie opierać żadnej części ciała wmiejscach usytuowania modułów poduszek powietrznych.
  •  Nie należy prowadzić samochodu zmaksymalnie wysuniętą kolumną kierownicy.

Nieprzestrzeganie powyższych zasad grozi odniesieniem poważnych obrażeń ciała lub nawet śmiercią.

Foteliki dziecięce zwrócone tyłem do kierunku jazdy należy zawsze mocować na fotelach tylnych

Fotelików, w których dziecko jest zwrócone tyłem do kierunku jazdy, nie wolno umieszczać na przednim fotelu. Aktywacja poduszki powietrznej w takim przypadku stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka.

Dzieci należy przewozić tylko na fotelach tylnych

Ze statystyk wypadków wynika, że dzieci w wieku 12 lat i młodsze są bezpieczniejsze, gdy są odpowiednio zabezpieczone na tylnym fotelu. W związku z tym powinny być w ten sposób przewożone zawsze gdy jest to możliwe. Nie wynika to jedynie z faktu, że na tylnych fotelach nie grozi im niebezpieczeństwo ze strony poduszek powietrznych. Badania wykazały, że dzieci są bezpieczniejsze na tylnych fotelach również w samochodach bez poduszek powietrznych

Prawidłowa pozycja w fotelu dla osób dorosłych i młodzieży

Osoby dorosłe i nastoletnie siedzące z przodu mogą zwiększyć własne bezpieczeństwo i skuteczność działania poduszek powietrznych, przyjmując odpowiednią pozycję w fotelu.

Wskazówki odnośnie najlepszej pozycji w fotelu dla osób dorosłych i młodzieży:

OSTRZEŻENIE Aby poduszka powietrzna spełniała swoje zadanie, musi napełnić się bardzo szybko.

Największa siła działa na odcinku pierwszych 5-8 cm napełniania się poduszki, zaraz po przebiciu pokrywy.

Odcinek ten stanowi strefę zagrożenia.

  •  Osoba, której ciało znajdzie się wtakiej strefie zagrożenia wmomencie aktywacji poduszki, narażona jest na poważne obrażenia a nawet śmierć.
  •  Siła maleje wmiarę dalszego napełniania się poduszki.
  •  Im większa odległość od modułu poduszki powietrznej, tym większe bezpieczeństwo kierowcy lub pasażera przy jej aktywacji.
PORADA Fakt niezadziałania poduszki powietrznej pomimo poważnego uszkodzenia samochodu, a także fakt jej zadziałania przy stosunkowo niewielkich uszkodzeniach nie musi oznaczać niesprawności systemu poduszek powietrznych. Czujniki zderzenia reagują na siłę uderzenia, a nie na stopień uszkodzenia samochodu.

W jaki sposób poduszki powietrzne chroni´ kierowcę i pasażera

Osoby przebywające w samochodzie zwykle odnoszą obrażenia podczas wypadku w wyniku uderzenia częścią ciała o nieruchomy obiekt znajdujący ...

Przyrządy i wskaźniki

...

Zobacz tez:

Wyłącznik poduszki powietrznej
Wyłącznik ten powoduje zablokowanie działania czołowej poduszki powietrznej pasażera, dolnej poduszki powietrznej pasażera oraz bocznej poduszki powietrznej pasażera. Z funkcji zablokowania poduszek powietrznych należy korzystać tylko w przypadku mo ...

Informacje ogólne
Komputer pokładowy umożliwia wyświetlanie, gdy kluczyk w wyłączniku zapłonu znajduje się w pozycji MAR, wielkości odnośnych do stanu działania samochodu. Funkcja ta składa się z dwóch oddzielnych funkcji trip nazywanych "Trip ...

Zawilgocone hamulce
Hamulce mogą ulec zawilgoceniu podczas przejeżdżania przez kałużę lub mycia samochodu. W celu przywrócenia normalnej sprawności hamulców:  Sprawdzić, czy z tyłu nie jadą inne pojazdy.  Utrzymywać bezpieczn&# ...

Categorie