Tryb utrzymywania stałej prędkości jazdy różni się od trybu aktywnej kontroli prędkości jazdy. Po wybraniu trybu utrzymywania stałej prędkości samochód będzie utrzymywać zaprogramowaną prędkość bez kontroli odstępu od poprzedzającego pojazdu, niezależnie czy na tym samym pasie znajduje się poprzedzający pojazd.
Kolejne naciśnięcie przycisku wy- łącza układ.
(Należy wychylić dśwignię w kierunku od siebie i przytrzymać ją w tej pozycji przez około 1 sekundę.)
Zaświeci się lampka kontrolna układu utrzymywania stałej prędkości jazdy.
Wtrybie utrzymywania stałej prędkości, aby powrócić do trybu kontroli odst ępu od poprzedzającego pojazdu, należy ponownie odchylić dśwignię w kierunku od siebie i przytrzymać ją w tej pozycji przez około 1 sekundę.
Po zaprogramowaniu odpowiedniej prędkości nie można powrócić do trybu kontroli odstępu od poprzedzającego pojazdu.
W przypadku wybrania trybu wyłączonego, a następnie ponownego wybrania przyciskiem rozruchu stanu ON, samochód automatycznie wznowi działanie w trybie kontroli odstępu od poprzedzającego pojazdu.
Aktywną kontrolę prędkości jazdy można zaprogramować, gdy
Przyspieszenie po zaprogramowaniu prędkości jazdy
Prędkość jazdy można zwiększyć w zwykły sposób. Po przyspieszeniu zaprogramowana prędkość zostanie przywrócona. Jednak w trybie kontroli odstępu od poprzedzającego pojazdu prędkość samochodu może zostać zmniejszona do prędkości niższej niż zaprogramowana w celu zachowania odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu.
Zaprogramowana prędkość jazdy
Zaprogramowana prędkość jazdy może okazać się nieodpowiednia do panujących warunków drogowych.
Samoczynne przerwanie kontroli odstępu od poprzedzającego pojazdu
Kontrola odstępu od poprzedzającego pojazdu jest automatycznie wyłączana w następujących sytuacjach:
Jeśli kontrola odstępu od poprzedzającego pojazdu zostanie automatycznie wyłączona z innego powodu, może to oznaczać usterkę układu. Należy skontaktować się z autoryzowaną stacją obsługi Lexusa lub innym specjalistycznym warsztatem.
Samoczynne przerwanie automatycznego utrzymywania prędkości jazdy
W niżej wyszczególnionych sytuacjach automatyczne utrzymywanie prędkości jazdy zostaje samoczynnie przerwane.
W tym przypadku zaprogramowana wartość prędkości nie zostaje zachowana w pamięci.
Czujnik radarowy i osłona chłodnicy
Należy zawsze utrzymywać w czystości czujnik i osłonę chłodnicy, aby zapewnić prawidłowe działanie układu kontroli odstępu od poprzedzającego pojazdu.
(Niektóre obiekty, takie jak śnieg, lód i obiekty z tworzywa, nie zostaną wykryte przez czujnik.) W przypadku wykrycia zasłonięcia czujnika aktywna kontrola prędkości jazdy zostanie wyłączona.
Komunikaty i sygnały ostrzegawcze aktywnej kontroli prędkości jazdy
O usterkach układu, a także o sytuacjach wymagających wzmożonej czujności informują kierowcę komunikaty ostrzegawcze na wyświetlaczu oraz sygnały ostrzegawcze.
Certyfikat
Przed użyciem aktywnej kontroli prędkości jazdy
Nie należy nadmiernie polegać na działaniu układu kontroli odstępu od poprzedzającego pojazdu.
Należy pamiętać jaka prędkość została zaprogramowana. Jeżeli działanie automatycznego zmniejszania/zwiększania prędkości nie jest odpowiednie, należy dostosować prędkość samochodu oraz odstęp od poprzedzających pojazdów, używając hamulców itp.
Ostrzeżenia dotyczące układów wspomagających kierowcę podczas jazdy
Nieprzestrzeganie ich może doprowadzić do wypadku, w wyniku którego może dojść do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Funkcja aktywnej kontroli prędkości jazdy ma na celu jedynie ułatwienie dokonania przez kierowcę oceny odpowiedniego odstępu samochodu od poprzedzającego pojazdu. Nie stanowi mechanizmu umożliwiającego nieostrożną lub beztroską jazdę i nie wspomaga kierowcy w przypadku ograniczonej widoczności. Wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności i obserwacja otoczenia przez kierowcę.
Funkcja aktywnej kontroli prędkości jazdy określa, czy odstęp samochodu od poprzedzającego pojazdu jest odpowiedni. Nie jest w stanie ocenić żadnych innych aspektów sytuacji na drodze. Dlatego kierowca musi koniecznie zachować czujność i samodzielnie ocenić, czy określona sytuacja jest niebezpieczna.
Unikanie przypadkowego uruchomienia układu automatycznego utrzymania prędkości jazdy
Gdy układ ten nie jest wykorzystywany, powinien być wyłączony przyciskiem "ON/OFF".
Warunki drogowe nieodpowiednie do korzystania z aktywnej kontroli prędkości jazdy
W niżej wyszczególnionych warunkach nie należy korzystać z układu aktywnej kontroli prędkości jazdy.
Może to doprowadzić do nieprawidłowej kontroli prędkości jazdy i wypadku drogowego, w wyniku którego może dojść do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Sytuacje, w których czujnik może nie wykrywać prawidłowo poprzedzającego pojazdu
W poniższych sytuacjach oraz zależnie od warunków jazdy, jeżeli układ nie jest w stanie odpowiednio zmniejszyć prędkości, należy użyć hamulca zasadniczego.
Gdy konieczne jest zwiększenie prędkości, należy użyć pedału przyspieszenia.
Ze względu na to, że prawidłowe wykrycie tych typów pojazdów przez czujnik może być niemożliwe, ostrzeżenie o zbliżaniu się do poprzedzającego pojazdu ( S. 215) może nie zostać uruchomione, co może być przyczyną wypadku, w wyniku którego może dojść do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Warunki, w których kontrola odstępu od poprzedzającego pojazdu może działać nieprawidłowo
W następujących warunkach należy użyć hamulców (lub pedału przyspieszenia, zależnie od sytuacji), gdy to konieczne, ponieważ prawidłowe wykrycie poprzedzających pojazdów przez czujnik radarowy może być niemożliwe, co może być przyczyną wypadku, w wyniku którego może dojść do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Obsługa czujnika radarowego
Należy przestrzegać poniższych zaleceń, aby zapewnić skuteczne działanie układu automatycznego utrzymywania prędkości jazdy. Wprzeciwnym razie istnieje ryzyko nieprawidłowego działania układu, co może doprowadzić do wypadku
Czujnik i osłonę chłodnicy należy czyścić przy użyciu miękkiej szmatki, aby nie pozostawić rys lub nie spowodować uszkodzenia tych elementów.
Jeżeli czujnik nawet nieznacznie zmieni położenie, układ może nie działać prawidłowo. Jeżeli czujnik lub otaczający go obszar zostaną narażone na silne uderzenie, należy zlecić sprawdzenie i regulację czujnika przez autoryzowaną stację obsługi Lexusa lub inny specjalistyczny warsztat.
Pokrywa bagażnika (sedan)
Aby odblokować pokrywę bagażnika, należy
włożyć kluczyk do zamka i przekręcić
w prawo. Następnie należy unieść pokrywę.
W celu zamknięcia pokrywy należy ją
nacisnąć, aż do zatrzaśnięci ...
Jazda po zalanej drodze
Zaleca się, aby nie jechać po zalanej
drodze, gdyż może to spowodować poważne
uszkodzenie silnika, skrzyni biegów, jak
również układów elektrycznych samochodu.
Jeżeli jednak muszą Państwo koniecznie
przejechać zala ...
Świece zapłonowe
OSTRZEŻENIE
Należy upewnić się, że silnik i układ zapłonowy
są wyłączone, a hamulec ręczny
zaciągnięty.
UWAGA
Do odkręcania i wkręcania świec
zapłonowych należy używać specjalnego
kl ...