Wykrywa pojazdy lub inne przeszkody na drodze przed samochodem lub w jej sąsiedztwie i na podstawie ich pozycji oraz prędkości i kierunku ruchu rozstrzyga, czy zagraża kolizja.
Warunki działania układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia
Kasowanie luzów pasa bezpieczeństwa (Typ A):
Kasowanie luzów pasów bezpieczeństwa (Typ B):
Przedkolizyjne wspomaganie hamowania:
Przedkolizyjne hamowanie:
Sytuacje, w których układ może zadziałać mimo braku zagrożenia kolizją
W następujących sytuacjach przestrzeń przed czujnikiem może być zasłonięta, powodując, że układ wykryje ryzyko kolizji i zadziała:
Gdy w powyższych sytuacjach układ zadziała, może nastąpić gwałtowne ściągni ęcie pasów bezpieczeństwa oraz hamulce mogą zadziałać ze zwiększoną w stosunku do normalnych warunków siłą. Jeżeli pas bezpieczeństwa zostanie naprężony i zablokowany, należy zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu i pas ten rozpiąć, a następnie z powrotem zapiąć.
Przeszkody niewykrywalne
Czujnik nie wykrywa przeszkód z tworzywa sztucznego, np. słupków drogowych.
W pewnych sytuacjach może też nie reagować na pieszych, zwierzęta, rowerzystów i motocyklistów, a także na drzewa i zaspy śnieżne.
Nieprawidłowe działanie układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia
Układ może nie reagować skutecznie w następujących sytuacjach:
Automatyczne wyłączanie układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia
Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia może wyłączyć się automatycznie, jeżeli dojdzie do ograniczenia wykrywania przeszkód w wyniku usterki, spowodowanej np. zanieczyszczeniem czujnika. Wtakim przypadku układ nie będzie reagował, nawet w sytuacji zagrożenia.
Gdy w układzie wystąpi usterka lub jest on tymczasowo niedostępny
Świeci się lub miga lampka ostrzegawcza i/lub wyświetlany jest komunikat ostrzegawczy.
Certyfikat
Ograniczenia układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia
Kierowca odpowiedzialny jest za bezpieczny sposób prowadzenia samochodu.
Powinien bacznie obserwować otoczenie i starać się prowadzić ostrożnie.
Nie należy używać układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia zamiast normalnego hamowania. Układ ten nie uniknie lub nie zmniejszy skutków zderzenia w każdej sytuacji. Nadmierne poleganie na działaniu układu mo- że doprowadzić do wypadku, powodując śmierć lub poważne obrażenia ciała.
Układ został zaprojektowany w celu wspomagania unikania kolizji lub zmniejszenia skutków wypadku i jego działanie zależy od różnych czynników.
( S. 249, 250) W związku z tym nie zawsze działa tak samo skutecznie.
Również przedkolizyjne awaryjne hamowanie nie działa, zależnie od czynności wykonywanych przez kierowcę. Gdy kierowca wciśnie pedał hamulca zasadniczego i skręca kierownicę, układ oceni, że wykonany został manewr omijania i przedkolizyjne awaryjne hamowanie może nie zostać uruchomione.
Ostrzeżenia dotyczące realizowanych przez układ funkcji wspomagających
Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia za pomocą sygnalizacji ostrzegawczej oraz automatycznego uruchamiania hamulców pomaga uniknąć kolizji, działając na zasadzie MONITOROWANIE-OCENA-REAKCJA. Jednak zakres działania wspomagającego jest ograniczony, dlatego należy pamiętać o poniższych istotnych wskazówkach.
Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia może wykrywać przeszkody znajdujące się dokładnie z przodu pojazdu i w obrębie ograniczonego dystansu. Nie jest to rodzaj automatu pozwalającego na nieostro żne lub nieuważne prowadzenie samochodu bądś wspomagającego kierowcę w warunkach słabej widoczności. W żadnym przypadku nie zwalnia kierowcy z obowiązku zwracania bacznej uwagi na sytuację wokół samochodu.
Szacowanie wielkości ryzyka kolizji dokonywane jest wyłącznie na podstawie danych o przeszkodach wykrytych dokładnie z przodu samochodu.
Dlatego kierowca musi zachować nieustanną czujność i samodzielnie rozstrzygać, czy dana sytuacja stwarza jakiekolwiek zagrożenie.
Funkcja automatycznego hamowania ma na celu wyłącznie ograniczenie skutków zderzenia i dlatego działa jedynie w przypadku, gdy układ rozpozna daną sytuację jako nieuchronnie prowadzącą do kolizji. Układ nie jest w stanie samodzielnie unikać kolizji ani bezpiecznie zatrzymywać samochód bez odpowiedniej reakcji kierowcy. Dlatego w sytuacji zagro- żenia kierowca musi natychmiast przejąć bezpośrednią kontrolę nad samochodem i odpowiednio reagować w trosce o bezpieczeństwo wszystkich zaangażowanych stron.
Sytuacje, w których czujnik może nie wykrywać prawidłowo pojazdów z przodu
W niżej wyszczególnionych sytuacjach konieczne może być użycie hamulców.
Czujnik radarowy
W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia, należy przestrzegać podanych niżej zaleceń.
Do czyszczenia używać miękkiej ściereczki, zachowując ostrożność, aby nie zarysować i nie uszkodzić tych elementów.
Nawet niewielka zmiana ustawienia czujnika radarowego może spowodować nieprawidłowe działanie układu. W przypadku gdy czujnik lub otaczające go elementy zostaną silnie uderzone, należy bezwzględnie zlecić autoryzowanej stacji obsługi Lexusa lub innemu specjalistycznemu warsztatowi sprawdzenie tych miejsc.
Regulator stalej predkosci (cruise control)
CRUISE CONTROL
(regulator stałej
prędkości)
(dla wersji/rynków, gdzie przewidziano)
Jest to urządzenie o kontroli elektronicznej,
które pomaga kierowcy, umożliwiając
mu jazdę samochodu z prędkością powyżej
30 km/h na dł ...
Przyciski sterujące systemu audio z ekranem
Poniższa ilustracja dotyczy wersji z kierownicą po lewej stronie.
W wersjach z kierownicą po prawej stronie rozmieszczenie przycisków
i ich kształty mogą być nieco inne.
Wysuwanie płyty.
Otwór na płytę
Wyświetlanie ekran ...
USB wideo
Przesunięcie sterownika wprawo iwybranie pozycji "Odtwarzanie wideo", gdy
wyświetlany jest ekran USB audio, powoduje przejście w tryb USB wideo.
Funkcja ta nie działa w przypadku korzystania z urządzenia USB do
przenoszenia
zdjęć lub korzystania z funkcji Mirr ...