Nissan Almera Tino: Eksploatacja zimą

Nissan Almera Tino –> Uruchamianie i prowadzenie samochodu –> Eksploatacja zimą

Akumulator

Jeśli przy niskich temperaturach akumulator nie jest prawidłowo naładowany, to elektrolit może zamarznąć, a wówczas akumulator ulegnie zniszczeniu. Stan naładowania akumulatora należy kontrolować regularnie (patrz rozdział 7 "Czynności wykonywane samodzielnie" punkt "Akumulator").

Opróżnianie układu chłodzenia

Jeżeli pojazd ma pozostać dłuższy czas z wyłączonym silnikiem, a w jego układzie chłodzenia nie ma płynu niezamarzającego, należy spuścić chłodziwo. Przed uruchomieniem silnika układ należy ponownie napełnić. Patrz "Wymiana płynu chłodzącego" w rozdz.7 - "Czynności wykonywane samodzielnie".

Opony

 1.  Na okres zimowy zalecane jest zamontowanie na wszystkich czterech kołach jezdnych samochodu jednakowych co do rozmiaru, nośności, konstrukcji i typu opon zimowych. Fabrycznie zamontowane opony LETNIE zapewniają wystarczającą przyczepność podczas normalnych średnich warunków pogodowych.
 2.  Do jazdy na oblodzonych drogach możliwe jest stosowanie opon z kolcami.

  Uzależnione jest to od przepisów lokalnych o ich stosowaniu, co powinno zostać sprawdzone przed ich zamontowaniem.

Przyczepność opon z kolcami na mokrej lub suchej nawierzchni pozbawionej lodu jest znacznie mniejsza niż opon zwykłych lub śniegowych.

 1.  W przypadku konieczności możliwe jest stosowanie łańcuchów śniegowych.

  Przed ich zamontowaniem należy upewnić się, że są one właściwego wymiaru oraz że są zamontowane zgodnie z instrukcją producenta łańcuchów. Pamiętaj, że stosując łańcuchy musisz znacznie ograniczyć prędkość, a po opuszczeniu zaśnieżonego terenu, zdjąć je niezwłocznie.

UWAGA Łańcuchy śniegowe mogą być zakładane wyłącznie na koła przednie, napędowe.

Specjalne wyposażenie zimowe

Na okres zimowy zalecane jest doposażenie samochodu w:

 1.  Skrobaczkę i zmiotkę o twardym włosiu do usuwania lodu i śniegu z szyb i z nadwozia.
 2.  Kawałek mocnej i twardej deski do podłożenia pod podnośnik.
 3.  Łopatki do odgarniania śniegu wokół samochodu.
 4.  Zapas niezamarzającego płynu do spryskiwacza.

Jazda po śniegu, lodzie

Podgrzewacz bloku silnika (opcja)

OSTRZEŻENIE Przy zasilaniu podgrzewacza nie wolno korzystać z nieuziemionego systemu elektrycznego zasilania lub/i z dwubolcowych rozgałęziaczy. Możesz zostać porażony prądem, sam będąc uziemieniem.

Zabezpieczenie przed korozją

Środki chemiczne używane w zimie do posypywania nawierzchni dróg mają własności silnie korozyjne i przyśpieszają rdzewienie elementów mających z nimi bezpośredni kontakt, zwłaszcza podwozia jak: układ wydechowy, przewody paliwowe i hamulcowe, płyta podłogowa, elementy nadwozia, itd.

W zimie należy myć okresowo podwozie samochodu. Szczegółowe informacje dotyczące mycia i zabezpieczania pojazdu znajdują się w rozdz. "Pielęgnacja nadwozia i wnętrza pojazdu".

Wskazówki dotyczące dodatkowego zabezpieczenia antykorozyjnego, zalecanego na niektórych terenach, są do uzyskania u Dealera NISSAN'a.

Elektroniczny system stabilizacji (ESP) (opcja)

Jadąc po śliskiej nawierzchni lub gwałtownie omijając niespodziewaną przeszkodę, możemy stwierdzić zbaczanie z obranego toru jazdy lub u& ...

Postępowanie w przypadku awarii

...

Zobacz tez:

Przyciski sterujące
Na panelu Radioodtwarzacza / Blueotooth można nacisnąć:  przycisk "MENU", aby wejść do głównego menu,  przycisk "MODE", aby wybrać wyświetlanie informacji w trybie "Pełnoekranowym" lub " ...

Parkowanie na wzniesieniach
Stanowczo nie zaleca się parkowania samochodu z przyczepą na wzniesieniach. W przypadku awarii lub usterki zestaw mógłby stoczyć się w dół. Konsekwencją tego mogłyby być obrażenia ciała oraz uszkodzenie samochodu i przyczepy. ...

Lampka wymiany oleju silnikowego (tylko Diesel)*
Pojazd może być wyposażony w system oceny trwałości oleju silnikowego, co pozwoli na sygnalizowanie konieczności wymiany oleju. Gdy zaświeci się lampka wymiany oleju silnikowego, oznacza to, że zaszła konieczność wymiany. Po doko ...

Categorie