Układ antypoślizgowy ABS kontroluje skuteczność hamowania każdego koła podczas gwałtownego hamowania lub hamowania na śliskiej nawierzchni. Czujniki śledzą obracanie się każdego koła i w przypadku jego zatrzymania się na moment układ zmniejsza ciśnienie płynu hamulcowego doprowadzanego do zacisku hamulcowego danego koła.
Zapobiegając blokowaniu się kół podczas hamowania, układ ABS umożliwia kierowalność i bezpieczne zatrzymanie się samochodu poruszającego się po śliskiej nawierzchni.
Korzystanie z układu
Podczas hamowania należy naciskać na pedał hamulca bez zwalniania nacisku. Nie jest konieczne stosowanie hamowania pulsacyjnego - nie zmniejszy to drogi hamowania.
Hamowanie awaryjne - wcisnąć mocno pedał hamulca i trzymać go tak wciśniętym, aż samochód zatrzyma się. System ABS będzie zapewniał kierowalność samochodu oraz osiągnięcie najkrótszej drogi hamowania bez prób kierowcy zmiany nacisku na pedał.
Zasada działania
Układ ABS nie działa przy prędkościach poniżej 6 km/h do momentu pełnego zatrzymania się pojazdu. Kiedy sensory układu ABS stwierdzą, że jedno lub więcej z kół zatrzymało się, aktuator (umieszczony w komorze silnika) gwałtownie zmniejsza na chwilę ciśnienie płynu hamulcowego, co przypomina bardzo szybkie "pompowanie". Prawidłowe, normalne działanie aktuatora ABS objawia się nieznacznym, o wysokiej częstotliwości pulsowaniem pedału hamulca i słyszalnym stukaniem aktuatora (z komory silnika).
Są to oznaki poprawności działania układu antypoślizgowego. Każdorazowe pojawienie się pulsowania oznacza, że koła znajdują się na śliskiej nawierzchni, co sugeruje konieczność zwiększenia ostrożności podczas prowadzenia samochodu.
Samokontrola
Układ ABS składa się m.in. z czujników elektronicznych, pompek elektrycznych i zaworów hydraulicznych sterowanych poprzez komputer. Komputer ten ma wprowadzony program samodiagnozowania i kontroluje cały układ każdorazowo po każdym uruchomieniu silnika i po ruszeniu pojazdu do przodu lub do tyłu. Podczas testu samokontroli można usłyszeć ciche stuki i/lub pulsację pedału hamulca. Jest to narmalne zjawisko i nie oznacza żadnej niesprawności. Jeżeli komputer stwierdzi jakiekolwiek uszkodzenie - wyłącza układ ABS, co potwierdza zapaleniem się kontrolki "ABS" na tablicy wskaźników.
Układ hamulcowy będzie działał normalnie ale bez współdziałania układu ABS.
Jeżeli kontrolka ta zapali się podczas testu samokontroli lub w trakcie jazdy należy pilnie dostarczyć samochód do ASO dealera NISSAN i zgłosić ten fakt.
OSTRZEŻENIE Układ ABS poprawia skuteczność hamowania, ale nie jest w stanie zabezpieczyć przed skutkami podstawowych błędów kierującego pojazdem. Umożliwia utrzymanie kontroli nad pojazdem podczas hamowania na śliskiej nawierzchni, ale kierowca musi zawsze pamiętać, że nawet z pomocą układu ABS droga hamowania będzie zawsze dłuższa niż na suchej nawierzchni. Pamiętaj, że całkowitą odpowiedzialność za skutki nadmiernej prędkości ponosi wyłącznie kierowca.
Rodzaj i stan opon ma również wpływ na efektywność hamowania.
Model 2.0S DIESEL
Filtr powietrza
Korek wlewu oleju
Zbiornik płynu hamulcowego/
sprzęgłowego
Zbiornik płynu chłodzącego
Skrzynka bezpieczników i przekaźników
Akumulator
Zbiornik płynu do spryskiwacza
  ...
Radio
Aktywacja radia następuje poprzez przekręcenie
kluczyka w stacyjce do pozycji "Acc"
lub "ON"(silnik uruchomiony).
Na jakość odbioru ma wpływ odległość od
budynków, gór, mostów a także odległość od
nadajnika i jeg ...
Otwieranie pojazdu
Odryglowanie pojazdu za pomocą
pilota zdalnego sterowania
Nacisnąć otwartą kłódkę, aby
odryglować pojazd
Odryglowanie sygnalizowane
jest szybkim miganiem świateł
kierunkowskazów przez około
dwie sekundy.
Odryg ...